NIERUCHOMOŚCI

tel. +48 795 615 944

Podatek od nieruchomości (28-03-2022)

Kiedy należy zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości? (najważniejsze informacje) 

Podatek od sprzedaży nieruchomości jest podatkiem lokalnym i stanowi jedno z ważniejszych źródeł dochodów własnych gmin. W Polsce wynosi on obecnie 19% i pobierany od wysokości osiągniętego dochodu a nie całej kwoty transakcji, płatny do 30 kwietnia roku następnego, po tym w którym nastąpiła transakcja.



Ta obowiązkowa danina została uregulowana w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych a to oznacza, że opłata od sprzedaży nie dotyczy działalności gospodarczych, również tych związanych z obrotem nieruchomościami. 

Podatnik, który w roku podatkowym dokonał odpłatnego zbycia:
- nieruchomości lub ich części,
- udziału w nieruchomości,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- prawa wieczystego użytkowania gruntów przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie wybudowanie ww. nieruchomości lub praw, podlega z tego tytułu opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Czyli analogicznie, zbycie po upływie pięciu lat powoduje, że uzyskane z tego tytułu przychody nie będą podlegały opodatkowaniu.

Jak możemy uniknąć konieczności opłacenia podatku?
Można skorzystać z ulgi mieszkaniowej, która należy się każdemu kto w ciągu maksymalnie trzech lat od dnia sprzedaży nieruchomości przeznaczy cały dochód na własne cele mieszkaniowe.
Własne cele mieszkaniowe to: nabycie lokalu lub budynku mieszkalnego, nabycie gruntu pod budowę domu; budowę rozbudowę, remont własnego budynku mieszkalnego w całości lub części, nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz spłatę kredytu, pożyczki lub odsetek od kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia.
Ps. warto pamiętać, że powołując na przepis dotyczący ulgi mieszkaniowej, musimy posiadać całą dokumentacje aby w przypadku kontroli móc udowodnić, że uzyskane ze sprzedaży środki przeznaczyliśmy na własny cel mieszkaniowy.

Inne zasady naliczania podatku od nieruchomości otrzymanej w drodze spadku.
Od 1 stycznia 2019 roku weszły w życie nowe przepisy które mówią o tym, że podatek od sprzedaży nieruchomości spadkowej obowiązuje w przypadku, gdy od nabycia nieruchomości przez spadkodawcę nie minęło jeszcze pięć lat.
Przykład: W 2020 roku Pan Adam sprzedał mieszkanie które jego mama kupiła w 1998 roku. Ponieważ od transakcji minęło więcej niż 5 lat, Pan Adam nie będzie musiał płacić podatku od sprzedaży oddziedziczonej nieruchomości. Co w przypadku sprzedaży nieruchomości z darowizny? Żeby uniknąć podatku, trzeba wstrzymać się ze sprzedażą lokalu przez 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przedmiotowej nieruchomości.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem